Yaşlı Kedi Maması

Genellikle 7 yaş ve üzeri olan her kedi yaşlı olarak bilinir. Nasıl yaşlı insanlarda metabolik sorunlar gözlemleniyor ise aynı durum yaşlı kediler için de geçerlidir. Onlar yaşlandığı sürece metabolizmaları da doğal olarak yaşlanmaya devam eder ve giderek yavaşlamaya başlar. Bunun yanı sıra yaşlı kedilerde hem ağız hem de diş sağlığı sorunlarıyla karşılaşmak da mümkündür. Yaş aldıkları müddetçe hücresel gerileme de olduğu ve yeni hücre üretimi daha yavaş olduğu için dişlerde çürüme görülebilir.

Çürümenin yanında aynı zamanda nadir bir şekilde de olsa diş dökülmesi ile de karşılaşılır. Bunlardan ziyade yaşlanmayla birlikte hareketler, yürüme ve koşmada gözle görülür yavaşlama belirir. En iyi yaşlı kedi maması da tam anlamıyla bu gerileme ve yavaşlamayı engelleyebilmesi adına üretilir. Onların ihtiyacını gidermek amacıyla da en uygun içeriğe sahip olan yaşlı kedi maması alımına özen göstermek gerekir. Hem enerjiye destek olabilen hem de fiziksel ve psikolojik olarak destekleyebilen en uygun yaşlı kedi mamasını seçmek gerekir.

Yaşlı Kedi Mamasını Diğer Mamalardan Ayıran Özellikler Nelerdir?

Yaşlı kedilerin metabolizması diğer kedilere göre daha farklı ve yavaş çalıştığı için ihtiyaç sunulan besin değeri de farklı olur. Bu yüzden onları başka kedilerin mamasıyla veya insanların tükettiği yiyecekler ile beslemek çok yanlış bir durumdur. Onların yaşına uygun olacak şekilde yaşlı kedi mama tüketmelerini sağlamak gerekir. Yaşlı kedi maması tavsiye olarak diğer kedi mamalarına göre metabolizmayı yormayan ve ağırlık hissi vermeyecek mama türleridir. Yaşlı kedilerin hareketi yaşlılığında bağlı olarak yavaşladığından dolayı kilo almaya daha çok yatkın olurlar. Bu durumu engellemek için de onların hem sindirim hem de bağışıklık sistemine destek olacak, fazla kilo alımına sebebiyet vermeyecek yaşlı kedi maması kullanmak gerekir.

Standart kedi mamasının aksine yaşlı kedi maması yaşa bağlı olarak gerek duyulan vitamin, mineral, protein ve tahıllar sahiptir. Bütün bu sebepten dolayı da yaşlı kedi besleyen kişilerin mama seçimi konusunda özenli olmasında fayda vardır. Bunun için mamasepeti sitesinden mama seçebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR